...

Techniczne SEO – pozwól wyszukiwarkom pokochać Twoją stronę

  • Home
  • Techniczne SEO – pozwól wyszukiwarkom pokochać Twoją stronę
Topical Authority
23 sie, 2022

Techniczne SEO – pozwól wyszukiwarkom pokochać Twoją stronę

Pozycjonowanie stron internetowych, by uzyskiwały jak najlepsze wyniki w rankingach wyszukiwania, to czasochłonny i złożony proces, na który składa się wiele działań przeprowadzanych tak w obrębie witryny (on-site), jak i poza nią (off-site). Jednakże nawet najlepsze działania w obydwu sferach nie zdadzą się na wiele, gdy zabraknie solidnego fundamentu, jakim jest optymalizacja witryny od strony czysto technicznej, tzw. techniczne SEO, które to zagadnienie postaram się poruszyć w poniższym wpisie. Zatem do dzieła!

Techniczne SEO – z czym to się je?

W przeciwieństwie do działań SEO na stronie i poza nią, SEO techniczne skupia się tylko i wyłącznie na jak najlepszym zoptymalizowaniu działania strony pod współpracę z wyszukiwarkami od zaplecza (dlatego też pełna nazwa brzmi technical search engine optimization). Definicja ta obejmuje wszystkie elementy strony poza samą treścią, która należy do działań on-site.

Dwa najważniejsze filary optymalizacji technicznej to poprawa komfortu pracy użytkowników na stronie oraz ułatwienie pracy robotom indeksującym w zrozumieniu i poprawnym zaindeksowaniu poszczególnych podstron i treści na nich. Osiąga się to poprzez skupienie się na wielu różnych pomniejszych zagadnieniach, z których do najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych należą:

  • poprawa szybkości wczytywania się strony głównej i kolejnych podstron
  • wdrożenie mapy strony i przygotowanie pliku robots.txt
  • zapobieganie duplikacji treści
  • wdrożenie certyfikatów bezpieczeństwa SSL
  • optymalizacja wydajności na urządzeniach mobilnych
  • optymalizacja adresów URL i struktury linków wewnętrznych


Praktycznie każde z tych zagadnień, to materiał na osobny wpis i artykuły o charakterze specjalistycznym, ale warto podkreślić, że jest to istotny, wręcz newralgiczny składnik procedur optymalizacyjnych.
Google search console Twoim przyjacielem!
Jeżeli nie jesteś specjalistą od kodowania stron internetowych, a chciałbyś przeprowadzić audyt techniczny swojej witryny, zanim wypłyniesz na szerokie wody internetu, warto sięgnąć po łatwo dostępne i co ważniejsze – darmowe narzędzia, które mogą skutecznie pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu.

Niezastąpionym w tym względzie instrumentem, szczególnie jeżeli chcemy polepszyć współpracę z robotami indeksującymi Google, jest udostępniona zupełnie za darmo aplikacja Google Search Console (w skrócie GSC), która wymaga jedynie bezpłatnej rejestracji.
Wykorzystując GSC możesz sprawdzić ogólną wydajność swojej witryny w wynikach wyszukiwania, a także wydajność poszczególnych podstron. Ponadto możesz wyświetlić błędy, które robot Google napotyka podczas odwiedzania Twojej witryny. GSC oferuje wgląd w to, jak Google postrzega Twoje witryny, może też pomóc w przesyłaniu stron do Google, monitorowaniu rankingów, rozwiązywaniu problemów z indeksowaniem i nie tylko. Jest to narzędzie, które z pewnością pozwoli stawiać pierwsze kroki w świecie optymalizacji technicznej stron internetowych.

Ułatw pracę SI, czyli wykorzystanie pliku robots.txt

Plik robots.txt umieszczany jest zwykle w katalogu głównym witryny i ma format zwykłego tekstu zgodnego ze standardem REP (Robots Exclusion Protocol). Jego zadaniem jest kontrola dostępu robotów wyszukiwarek do plików umieszczonych na Twojej witrynie. Osiąga się to poprzez umieszczenie w jego treści szeregu reguł oznaczonych zmiennymi allow i disallow, które sterują tym jakie strony, podstrony i poszczególne ich elementy mają być indeksowane przez algorytmy i roboty indeksujące. Wykorzystanie pliku robots.txt ma potwierdzone działanie z wyszukiwarką Google i oprócz w/w zalet pomaga również w unikaniu duplikacji treści na stronie oraz poprawy wydajności komunikacji z serwerem czy zapobiega marnowaniu budżetu indeksowania (crawl budget).

Technical SEO na koniec – czy moja strona na prawdę potrzebuje tego wszystkiego?

Wynikiem dobrze przeprowadzonej optymalizacji technicznej jest znaczna poprawa indeksów szybkości działania strony oraz liczby zaindeksowanych podstron w wynikach wyszukiwania. Przekłada się to w perspektywie długookresowej na większą ilość fraz zaindeksowanych i pojawiających się wysoko w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo podnosi zdecydowanie komfort użytkowania tzw. UX, co samo w sobie poprawia odbiór naszej witryny w oczach osób ją odwiedzających, co jest kluczowym czynnikiem w budowaniu zaufania odbiorców. Trzeba też pamiętać, że całość technical SEO jest przede wszystkim fundamentem, na którym stawia się solidne podstawy pod wypełnienie treścią – ta zaś musi być wysokiej jakości, skrojona pod potrzeby użytkownika, najlepiej unikalna w obrębie danej tematyki i odpowiednio podana wizualnie. By jednak mieć gdzie taką treść umieścić, trzeba zadbać o porządne podstawy.

tutaj przeczytasz o wpływie długości treści na SEO: https://od-seo.pl/dlugosc-tresci-na-stronie/

One thought on “Techniczne SEO – pozwól wyszukiwarkom pokochać Twoją stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.